Ferie z archeologią. Zrób sobie kafel

archeoW dawnych czasach produkcją kafli piecowych zajmowali się garncarze. A to dlatego, że kafle były wytwarzane z gliny, czyli surowca, z którego robiono garnki. W zbiorach archeologicznych Muzeum Górnośląskiego znajduje się wiele zabytkowych kafli. Niektóre zostały odkryte na bytomskim rynku, inne na zamkach w Siewierzu i Ogrodzieńcu.

Jesteście ciekawi, jak wyglądają i skąd w ogóle wzięła się nazwa kafel?

Kafle były produkowane metodą odciskania lica w formie i wycinania kołnierza. Lico to płaska część, często bogato zdobiona i malowana. Kołnierz znajdował się z tyłu lica i otaczał kafel dookoła. Służył do zamocowania kafla w bryle pieca. Takie kafle nazywa się płytowymi. Garncarze produkowali też kafle przypominające miski i garnki, zwane miskowymi i garnkowymi. Gdy kafle były gotowe, murarz budował piec. Nie było jeszcze wówczas zdunów, czyli specjalistów od budowy pieców. Pojawili się później, wraz z kaflarzami.

Wszystkich ciekawych historii i wyglądu kafli zapraszamy na Ferie z archeologią. Uczestnicy zajęć będą mogli zaprojektować i zrobić swoje własne, niepowtarzalne kafle.

Warsztaty, odbywające się w ramach cyklu Muzealne hity, czyli ferie w muzeum, są skierowane do dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Koszt udziału w nich wynosi 10 zł od osoby. Obowiązują zapisy (dwa tygodnie przed terminem zajęć), które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32 281-82-94 w. 127.

Data: 25 stycznia 2017 (środa), godz. 12.30
Miejsce: pl. Jana III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
Prowadzący: Beata Badura, Ewelina Imiołczyk, Małgorzata Kapczyńska
Koszt: 10 zł